Menu Zamknij

Rodzaje obróbki skrawaniem od A do Z

Obróbka skrawaniem polega na usuwaniu nadmiaru materiału i jednoczesnym nadawaniu mu konkretnego kształtu. Jest to bardzo popularna metoda pracy na metalowych elementach. Wykorzystuje się ją jednak także do drewna czy tworzyw sztucznych. Chcesz dowiedzieć się na jej temat nieco więcej? Interesuje Cię, jakie rodzaje obróbki skrawaniem są najpopularniejsze? Wszystkiego dowiesz się z dalszej lektury tego tekstu.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Wyróżniamy dwa główne rodzaje obróbki skrawaniem. Mowa tu o metodzie ściernej oraz wiórowej. Tę pierwszą cechuje wykorzystanie specjalnych ziaren ściernych, które są odpowiedzialne za kształtowanie materiału. Mogą one być wykorzystywane luzem w większej ilości, a także pod postacią tarczy, osełki czy pasty. Ten rodzaj obróbki wiąże się z niewielką głębokością skrawania, wobec czego większą popularnością cieszy się metoda wiórowa.

W jej przypadku konieczne jest skorzystanie ze specjalnych narzędzi, których szeroki wybór czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu. Odpady powstałe w wyniku pracy przyjmują postać wiórów. Warto zaznaczyć, że ich ilość może przerastać ilość usuniętego materiału. Ich powstawanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby obrabiającej. Dlatego istotne jest, aby korzystać z profesjonalnego sprzętu.

Rodzaje wiórowej obróbki skrawaniem

Wiórową obróbkę skrawaniem można dodatkowo podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy obróbkę zgrubną, a także średnio dokładną, dokładną oraz bardzo dokładną. Warto zaznaczyć też, że cały proces można zrealizować na kilka sposobów. Mowa tu m.in. o frezowaniu. Polega ono na obróbce opartej na ruchu obrotowym narzędzia oraz ruchu posuwowym albo narzędzia, albo obrabianego elementu. Do tej metody niezbędne jest korzystanie z frezarki.

Popularnym sposobem jest również toczenie. Zazwyczaj obrabia się w ten sposób różnego rodzaju bryły. Najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku specjalny nóż tokarski. Warto wspomnieć też o wierceniu, czyli metodzie, z której korzysta się nie tylko w profesjonalnych warsztatach. Do skrawania w ten sposób konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego wiertła.

Narzędzia do obróbki skrawaniem w naszym sklepie

Wiesz już, jakie rodzaje obróbki skrawaniem wyróżniamy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz zakupić narzędzia, które są niezbędne do prawidłowego wykonania tego procesu, to zajrzyj do oferty naszego sklepu. Znajdziesz w niej frezy trepanacyjne, trzpieniowe, jak i gwintowniki czy narzynki. Oferujemy również wspomniane już w tym tekście noże tokarskie oraz różne typy wierteł do metalu. Znajdziesz u nas oczywiście również uchwyty oraz pilniki i zdzieraki. Jeśli więc chcesz postawić na profesjonalny sprzęt, który nie zawiedzie Cię w najważniejszym momencie, poświęć chwilę na zapoznanie się z naszymi propozycjami.

Dodaj komentarz