Menu Zamknij

Rodzaje noży tokarskich — czas je poznać!

Obróbka skrawaniem to jeden z popularniejszych sposobów na nadawanie metalowym czy drewnianym elementom konkretnego kształtu. Do pracy na materiałach w formie bryły wykorzystuje się tokarki. Ważne jest również wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia obróbcze, takie jak np. noże. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie rodzaje noży tokarskich wyróżniamy, to świetnie trafiłeś. Wszystkiego dowiesz się z dalszej lektury tego wpisu.

Czym są noże tokarskie?

Zanim omówimy rodzaje noży tokarskich, warto zaznaczyć, czym w ogóle są te elementy i jaką pełnią funkcję. Są to specjalne narzędzia skrawające o jednym ostrzu, których używa się właśnie na tokarkach. Umożliwiają one szybką i precyzyjną obróbkę metodą toczenia. Wykorzystuje się je więc podczas pracy na elementach o kształcie bryły. Noże składają się z dwóch podstawowych części: roboczej oraz chwytowej. Ta druga służy oczywiście do zamontowania narzędzia w imaku obrabiarki. Część robocza z kolei odpowiada za bezpośredni kontakt z obrabianą powierzchnią. Mimo dość niepozornego wyglądu, budowa tych narzędzi musi być odpowiednio przemyślana. Inne elementy części roboczej noża odpowiadają za skrawanie, a inne za odprowadzanie wiórów.

Rodzaje noży tokarskich

Noże tokarskie dzieli się ze względu na metodę obróbki. W związku z tym wyróżniamy następujące rodzaje tych narzędzi: punktowe, kształtowe i obwiedniowe. Te pierwsze mają ogólne przeznaczenie, a obracający się przedmiot obrabiany jest przy pomocy wierzchołka noża. Wersja kształtowa z kolei umożliwia obróbkę dzięki krawędzi ostrza. Jest to nieco bardziej specjalistyczne rozwiązanie. Noże obwiedniowe dostępne są w różnych kształtach, które warunkują ostateczny wygląd obrabianego elementu. Wykorzystuje się je w przypadku najbardziej skomplikowanych projektów.

Noże tokarskie w naszym sklepie

Jeśli chcesz wyposażyć swoją tokarkę w narzędzia do obróbki wysokiej jakości, to sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór profesjonalnych noży różnego rodzaju. Są to bardzo solidne lutowane akcesoria, które sprawdzą się podczas niejednej obróbki większych czy mniejszych elementów. W naszym sklepie istnieje możliwość wyboru rodzaju płytki oraz przekroju całego noża. Dzięki temu bez problemu zamówisz u nas element, który jest Ci potrzebny do konkretnego zlecenia. Jeśli szukasz rozwiązania, które będzie Ci służyć przez lata, poświęć chwilę na zapoznanie się z naszymi propozycjami.

Dodaj komentarz