Menu Zamknij

Jakie wiertło pod gwint należy brać pod uwagę? Dowiedz się, dlaczego to istotne

Dobór wiertła pod konkretny gwint jest nie lada wyzwaniem. Wymaga to precyzji, odpowiednich narzędzi i znajomości kilku zasad. Nieprawidłowo wybrane wiertło kończy się zazwyczaj otworem, który nie będzie pasował. Jakie wiertło pod gwint należy zastosować, by efekt był zadowalający? Dowiedz się, jak określić średnicę wiertła szybko i właściwie.

Gwint – co musisz o nim wiedzieć?

Proces dopasowania wiertła do gwintu ma ogromne znaczenie. Najogólniej można przyjąć, że gwint to śrubowe nacięcie wykonane w otworze danego materiału lub na jego zewnętrznej, walcowatej powierzchni. Istotą gwintów jest utworzenie połączenia w wyniku ruchu śrubowego ze swoim odpowiednikiem. Efektem tego działania jest wykonanie konstrukcji, która łączy element stały z drugim, który jest np. mniej stabilny. Wyróżnia się wiele rodzajów gwintów – metryczne, okrągłe, walcowe czy prostokątne. Niezależnie od tego, na jaki gwint się zdecydujesz, połączenie będzie działać prawidłowo, jeśli dobierzesz do niego odpowiednie wiertło.

Jakie wiertło pod gwint będzie odpowiednie?

Wiesz już, że dopasowanie wiertła pod gwint jest niezwykle istotne i gwarantuje powodzenie prac. Należy zatem pamiętać o podstawowej, uniwersalnej zasadzie – średnica wiertła musi być mniejsza niż średnica gwintu. Nie mogą być równe, ponieważ doprowadzi to do sytuacji, w której jeden z elementów będzie mocno wciśnięty. Jakie wiertło pod gwint będzie zatem odpowiednie? Istnieją dwa proste sposoby na dopasowanie właściwego wiertła.

Najprostszym sposobem na wybranie odpowiedniego zestawienia jest skorzystanie z ogólnodostępnej tabeli gwintów. Znajdziesz ją w każdym poradniku dla majsterkowiczów. Precyzyjnie określa ona, jakie wiertło pod gwint należy wybrać, uwzględniając przy tym różne ich rodzaje. Co więcej, dostępne w niej dane umożliwiają sprawdzenie, jaka tolerancja otworu jest wymaga pod dany gwint.

Drugim sposobem na określenie właściwego rozmiaru wiertła jest obliczenie go na podstawie prostego wzoru. Średnica otworu to różnica pomiędzy rozmiarem gwintu a jego skokiem.

Dlaczego dopasowanie wiertła pod gwint jest kluczowe?

Jedyną możliwością, która zapewnia właściwe działanie gwintów, jest ich odpowiednie dopasowanie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj gwintu został przez Ciebie wybrany, musi on precyzyjnie pasować do otworu. Poza tą wiedzą, niezbędne są także dobrze dobrane narzędzia. Dodatkowo, nie wolno pominąć umiejętności operatora tych instrumentów – wykonywanie tego typu prac wymaga dokładności i staranności. Jeżeli szukasz dobrego sprzętu, który ułatwi Ci pracę, sprawdź, co znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Dodaj komentarz