Menu Zamknij

Jaki otwór pod gwintownik M8 będzie właściwy? Podpowiadamy

Gwintowanie nie jest wbrew pozorom prostą sprawą. Czym ono właściwie jest? To metoda pozwalająca na obróbkę metalu skrawaniem. Zawsze, kiedy konieczne jest ukształtowanie gwintów zewnętrznych i wewnętrznych, proces gwintowania ma zastosowanie. By zaszedł jednak bez przeszkód, wymagane są odpowiednie narzędzia, w tym gwintownik. Do gwintowania otworów przelotowych przyda Ci się gwintownik M8. Pozostaje jednak jedna kwestia – jaki otwór pod gwintownik M8 będzie odpowiedni? Dowiedz się, jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym jest gwintownik?

Gwintowniki to narzędzia stosowane do skrawania, czyli zdejmowania niewielkich fragmentów obrabianego materiału. Dzięki nim możliwe jest nacinanie gwintów wewnętrznych, co przydaje się, gdy gwint się zwyczajnie zerwie. Gwintownik w swojej budowie przypomina śrubę – z tą różnicą, że posiada ostrze skrawające. Oznacza to, że wkręcając go w otwór, powodujemy nacinanie gwintu w środku. W konstrukcji gwintownika wyróżnia się część skrawającą, roboczą oraz uchwyt. Co więcej, istotnym elementem jest także część, która prowadzi końcówki. Ma ona za zadanie zredukować naprężenie i grubość wióra. Warto podkreślić, że ogromne znaczenie ma ostrze – tworzą je rowki, których ilość w poszczególnych modelach gwintowników może być inna. Maksymalnie wyróżnia się 5 rowków. Gwintowniki występują w dwóch rodzajach – możesz wybrać ręczne lub maszynowe. Różnica między nimi polega na tym, że przy ręcznym gwintowaniu proces jest kilkustopniowy, natomiast przy maszynowym gwint jest nacinany przy jednym podejściu.

Jaki otwór pod gwintownik M8?

Gwarancją dobrania odpowiedniej średnicy otworu pod gwintownik jest uprzednie wybranie właściwego wiertła. W tym celu możesz sprawdzić dane w powszechnie dostępnych tabelach gwintów, które podpowiedzą, jakie wiertło będzie dobrym wyborem. Jaki otwór pod gwintownik M8 jest zatem odpowiedni? Jeśli nie masz dostępu do tabeli, to możesz to w łatwy sposób obliczyć. Średnica otworu jest różnicą między średnicą gwintu a jego skokiem. Zazwyczaj producenci podają w opisach swoich produktów, jaka jest wartość skoku. Musisz pamiętać także o tolerancji wymiarowej – średnica otworu musi się w niej zawierać. Biorąc to pod uwagę, otwór pod gwintownik M8 powinien mieć średnicę 6,8 mm.

Jak używać gwintownika?

Pierwszą czynnością wymaganą przy gwintowaniu jest nawiercenie niewielkiego otworu, czyli wykonanie tzw. nakiełka. Następnie należy wywiercić otwór i rozpocząć gwintowanie. Gwintownikiem powinno się operować zgodnie z ruchem wskazówek zegara – wykonaj jeden pełny obrót. Gdy napotkasz opór, cofnij pokrętło o około pół obrotu. Powtarzaj czynność, aż do osiągnięcia wymaganej głębokości.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki otwór pod gwintownik M8 będzie odpowiedni. Jeśli szukasz wysokiej jakości gwintowników ręcznych i maszynowych, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu.

Dodaj komentarz